کوپل شیمی سپاهان | شوره زدا
شوره زدا ، شوره سولفاتی ، شوره کربناتی ، شوره نیتراتی ، شوره کلروی ، شوره ساختمانی ، کلسیم کلرید ، آبگریز کننده ، آبگریزی ، آببندی ، نمک سولفاتی ، کلرید کلسیم
16575
rtl,page-template-default,page,page-id-16575,qode-listing-1.0.1,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0.2,qode-quick-links-1.0,qode-restaurant-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-13.0,qode-theme-bridge,bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.4,vc_responsive
محلول شوره زدا COUPCLEAN® ECS

این محصول جهت از بین بردن انواع شوره های ساختمانی به کار می رود.

photo_2018-01-27_17-07-42
تعریف شوره

انحلال نمک‌های حل شونده داخل مصالح توسط آب و رسوب آن‌ها بر روی سطح مصالح در اثر تبخیر آب را شوره می‌نامند.
شوره ممکن است هم‌زمان با ساخت ساختمان يا مدتی پس از اتمام ساخت بر روی نمای ساختمان ظاهر شود.

  • شوره اولیه
    برای تهیه بسیاری از مصالح ساختمانی مانند ملات ها و بتن از آب استفاده می‌شود و این آب هنگام خشک شدن و خارج شدن از سطح مصالح ممکن است مقداری شوره بر روی سطح ایجاد نماید. به این نوع شوره‌ها که اصولاً در چند روز اول ایجاد می‌شوند شوره اولیه گفته می‌شود.
  • شوره ثانویه

شوره ثانویه شامل شوره‌هایی است که در اثر ورود آب به سطوح ساختمانی و انحلال نمک‌های حل شونده و انتقال آن‌ها به سطح مصالح می‌باشند.

انواع شوره ها

شوره‌های سولفاتی

پس از هر بارندگی، آب باران کم‌وبیش در سطح دیوار نفوذ می‌کند، به‌ویژه در دیوارهایی که بیشتر در معرض باران قرار دارند. اگر در آجر نمک‌های سولفاتی وجود داشته باشند و یا اگر دیوار با ملات گچ ساخته‌شده باشد، یا با ملات گچ بندکشی شده باشد، یا برای ساختن ملات، آب و ملات سولفات دار استفاده‌شده باشد. آبی که در دیوار نفوذ کرده نمک‌های سولفاتی را در خود حل کرده و به سطح دیوار می‌آورد. پس از بخار شدن آب، سولفات حل‌شده در آن، به شکل شوره یا سفیدک بر روی دیوار به‌جا می‌ماند. این کار تا وقتی ادامه می‌یابد که تمام نمک‌های سولفاتی داخل مصالح به شکل سفیدک روی دیوار ظاهر شود.
در تولید آجرهای رسی اگر آهن در خاک به‌صورت سولفید (پریت) باشد به هنگام پخت در کوره به اکسید آهن و SO3 تجزیه می‌شود که سولفور تولیدشده با عناصری همچون اکسید پتاسیم، اکسید کلسیم، اکسید منیزیم و سدیم ترکیب‌شده و سولفات این عناصر را می‌دهد و می‌تواند عامل ایجاد شوره سولفاتی گردد.

شوره کربناتی

شوره کربناتی اغلب بر روی سطوح سیمانی مانند پلاستر‌ها و ملات ها ایجاد می‌شود. همچنین اگر اجرای آجر با دوغاب ملات آهکی و سیمانی باشد هنگامی‌که آجر این دوغاب و یا آب ملات را جذب می‌کند کلسیم هیدروکسید از ملات به آجر منتقل می‌شود. اگر باران در دیوار نفوذ کند، آب باران کلسیم هیدروکسید را در خود حل کرده و به سطح دیوار یا نما منتقل می‌سازد. پس از جذب دی‌اکسید کربن توسط کلسیم هیدروکسید و تبخیر آب به شکل شوره یا سفیدک بر روی دیوار باقی می‌ماند.

شوره کلروی

چنانچه برای تمیز کردن شوره کربناتی نمای دیوار از جوهر نمک رقیق‌شده استفاده شود در این صورت جوهر نمک با کلسیم کربنات سطح دیوار ترکیب‌شده و کلرید کلسیم ایجاد می‌کند که باید آن را با آب شست.
اگر جوهر نمک غلیظ باشد یا خوب پاشیده نشود، یا پیش از پاشیدن آن، نمای دیوار آب‌پاشی و خیس نشده باشد، جوهر نمک رقیق لای درزها و بندهای دیوار می‌ماند، آجر آن را می‌مکد و با کلسیم هیدروکسید ملات، کلرید کلسیم را می‌سازد. پس از خشک شدن دیوار، کلرید کلسیم به شکل سفیدک روی دیوار باقی می‌ماند.
همچنین اگر در ساختن دیوار، سنگ یا آجر حاوی نمک‌های کلر مصرف شود یا آب حاوی نمک های کلر در دیوار نفوذ کند، روی آن سفیدک کلروری می‌زند. کلرید کلسیم نم کش است هرگاه آب باران آن را از روی دیوار نشوید، در هوای نمناک نم می‌کشد و روی دیوار لکه‌های نم پیدا می‌شود. پس از خشک شدن دیوار، کلرید کلسیم بلوری‌شده به شکل سفیدک روی دیوار می‌ماند.

شوره نیتراتی

هرگاه آجر و یا سایر مصالح ساختمانی مانند ملات پیش از مصرف به جسم‌های نیترات دار مانند پهن یارستنی‌های پوسیده آلوده‌شده باشد، در هوای نمناک نیترات آن‌ها آب می‌مکد و روی دیوار لکه‌های نم پیدا می‌شود که پس از خشک شدن، به شکل لکه‌های سفیدک نیتراتی به‌جا می‌ماند.
روش‌های حذف شوره در صورت پديدار شدن بر روی نما
به‌طورکلی دو روش اصلی برای حذف شوره وجود دارد.

روش‌های فیزیکی

روش‌های فیزیکی حذف شوره شامل استفاده از برس، سند بلاست و روش‌های دیگر می‌باشد. انتخاب هر یک از این روش‌ها به عواملی مانند جنس شوره، ابعاد و جنس سطح، ارتفاع و دسترسی سطح و موقعیت مکانی و … بستگی خواهد داشت.

روش‌های شیمیایی

استفاده از مواد شيميايی نيز در حذف شوره مؤثر است. بعد از استفاده از محلول‌های شيمیايی برطرف‌کننده شوره، ديوار بايد کاملاً با آب تميز شسته شود.
شناسايی نوع نمک ایجادکننده شوره در برطرف کردن آن بسيار حائز اهميت است
تميز کردن شوره از ديوار درمان شوره نيست. اين کار تنها علائم شوره را از روی ديوار حذف می‌کند و امکان پديدار شدن مجدد آن بر روی ديوار وجود دارد مگر اينکه يکی از سه شرط ایجادکننده شوره برطرف شود. ظهور شوره بر روی يک ديوار نشان‌دهنده وجود نمک‌های محلول در ديوار و امکان انتقال محلول‌های نمکی از ديوار به سطح می‌باشد. بنابراین بايد از نفوذ آب به ديوار و تبديل نمک‌های جامد به محلول‌های نمکی ایجادکننده شوره جلوگيری کرد. به همین دلیل بايد بعد از اتمام عمل سند بلاست و يا شستشوی ديوار با محلول‌های شيمیايی، ديوار و یا نما را با استفاده از مواد آب‌بند یا آب‌گریز کننده، پوشش داد.

aid215182-v4-900px-Acid-Stain-Concrete-Step-5-Version-2
راه‌های کنترل شوره

روش‌های کنترل شوره می‌تواند شامل راهکارهایی که مربوط به ساخت و یا انتخاب مصالح باشد؛ و یا استفاده از راهکارهایی بعد از اتمام کار و اجرا بر روی نما ‌باشند.
راهکارهایی که مربوط به ساخت و یا انتخاب مصالح می باشند
– کاهش سولفات‌های قليايی تشکیل‌دهنده آجر (شامل کنترل کیفیت خاک مصرفی و یا پخت آجر در دمای بالاتر)
2. استفاده از مصالحی که در آن‌ها امکان ایجاد شوره کمتر هست (به‌عنوان‌مثال استفاده از آجر ماسه سیلیسی به‌جای آجر رسی)
3. استفاده از آجرهایی که درصد جذب آب آن‌ها بین 10 تا 15 درصد باشد.
4. استفاده از آب شرب با سختی پایین و شن و ماسه شسته شده و به حداقل رساندن آب موردنیاز هنگام ساخت ملات و سيمان
راهکارهایی که می‌توان بر روی نما اجرا کرد
جلوگيری از نفوذ آب به داخل ديوار و نما
الف – استفاده از پوشش ویا مواد آببندکننده بر روی نمای ساختمان برای جلوگیری از نفوذ آب داخل نما
ب- استفاده از پوشش ویا مواد آبگریزکننده بر روی نمای ساختمان برای جلوگیری از نفوذ آب داخل نما
یکی از موادی که می‌توانند به‌عنوان نفوذناپذیر کننده نمای ساختمان استفاده شوند پرایمرهای سیلیکاتی نفوذ گر هستند. این پرایمرها به دلیل داشتن جند ویژگی زیر می‌توانند به‌عنوان آببندکننده دیوارها و نماهای ساختمان به کار روند.
1- بی‌رنگ بودن و عدم‌تغییر رنگ و ظاهر نما
2- قدرت نفوذ بالا به داخل سطح انواع مصالح ساختمانی
3- توانایی حذف برخی از نمک‌های عامل ایجاد شوره مانند کلسیم هیدروکسید در مصالح
4- پر کردن منافذ و کاپیلارهای داخل مصالح ساختمان و جلوگیری از نفوذ آب به داخل مصالح
5- عدم ایجاد آب‌گریزی بر روی سطح مصالح (این پارامتر برای مواردی که قرار باشد یک پوشش دیگر بر روی سطح اجرا شود می‌تواند بسیار مفید باشد)
6- معدنی بودن این پرایمرها و دوام و عمر بالا
7- مقاوم بودن در برابر فشار منفی آب